Renowacja pokryć dachowych wykonanych z papy
Dachy z papy, które stosowane są w zakładach przemysłowych, domach czy wielu innych konstrukcjach budowlanych, wymagają regularnego kontrolowania ich stanu. Najczęściej takie oględziny przeprowadza się raz na rok lub dwa lata. Jeżeli zostaną podczas zaobserwowane jakiekolwiek uszkodzenia, należy podjąć działania mające na celu przywrócenie powierzchni pełnej sprawności oraz trwałości. Na czym polega i jak przebiega renowacja papowych pokryć dachowych?
Ocena zawilgocenia i uszczelnianie starego pokrycia papowego
Renowacja dachów z papy najczęściej sprowadza się do ich uszczelnienia (choć można to też połączyć z dociepleniem). Przed przeprowadzeniem doszczelniania należy najpierw ocenić stopień zawilgocenia papy, jak również znajdującego się niżej podłoża. Zamoknięte elementy trzeba osuszyć poprzez zastosowanie wentylacji i odprowadzenie zalegającej wody oraz pary na zewnątrz. Takie działanie zapobiega tworzeniu się pęcherzy.
W przypadku, gdy odkryto pęcherzykowate wybrzuszenia podczas oględzin dachu, należy je przeciąć, a następnie rozchylić fragmenty papy, by osuszyć znajdujące się poniżej podłoże. Po jego dokładnym wysuszeniu trzeba roztopić lepik istniejący pod papą, a także przykleić z powrotem wcześniej rozcięte części. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do wykonania nowych warstw pokrycia dachowego.
Przy renowacji dachu, którego elementy uległy zawilgoceniu, stosuje się specjalne kominki wentylacyjne, by zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia problemu w przyszłości. Jeżeli na podłożu pojawiały się pęcherze, należy wykorzystać papy perforowane lub wentylacyjne (z wyjątkiem sytuacji, gdy stare pokrycie było wykonane na podłożu z płyt termoizolacyjnych) – nowa warstwa doszczelniająca utworzy sieć kanalików umożliwiających migrację pary wodnej do kominków.
Jeśli stare pokrycie nie uległo zawilgoceniu, to może być traktowane jako papa podkładowa, którą trzeba zagruntować. W takim przypadku renowację należy przeprowadzić, zgrzewając całą powierzchnię jednej warstwy papy wierzchniego krycia na starym pokryciu papowym.
Perforowane lub wentylacyjne – metody renowacji za pomocą różnych rodzajów pap
Papy perforowane układane są luźno na starej powierzchni dachu, a następnie zgrzewane punktowo, by zabezpieczyć je przed przesuwaniem podczas chodzenia. Rozwiązaniem alternatywnym jest wykonanie uszczelnienia jednowarstwowego z pap ze zintegrowanym systemem wentylacji, które zgrzewa się szczelnie (z wykorzystaniem wysokich temperatur) bezpośrednio do zagruntowanego podłoża. Nasza firma działająca na terenie m.in. Torunia zajmuje się sprzedażą i montażem różnych rodzajów papy termozgrzewalnej stosowanej do renowacji dachów. Zapraszamy do sprawdzenia oferty DB Expert.